Mosolyogj, tűzz ki célokat és érd el!
Állj meg egy percre és gondold végig, miért is szeretsz bejárni a munkahelyedre. Elsőre biztos az jut az eszedbe, hogy dehogy szeretek, muszáj, de ha jobban végiggondolod, biztosan van ilyen. Fogj egy ceruzát és egy cetlit, és kezdd el írni. Bármit. Finom a kávé a büfében. Szép a kilátás az irodából. Érdekes emberekkel ismerkedhetek meg. Van egy kedves srác/lány a felső emeleten. Nap, mint nap tanulhatok a nálam tapasztaltabbaktól. A lényeg, hogy csak a pozitív dolgokra koncentrálj, a negatív nem fontos. Ugye, hogy találtál? És még egy eszedbe jutott? Szuper, gratulálok, ezzel megtetted az első lépést afelé, hogy jobban érezd magad munka közben. Azt javaslom, hogy ezt a cetlit tartsd meg, hogy a későbbiekben bővíthesd. Hidd el, fogod.
Miért jó ez?
Nagyon egyszerű magyarázata van, ha a jó dolgokra koncentrálsz, jobban érzed magad és még több jó történik veled. Ez nem hókuszpókusz, részemről tapasztalat, azt tanácsolom neked, próbáld ki. Elárulok egy nagyon nyilvánvaló, de annál kegyetlenebbnek tűnő igazságot: az, hogy milyen kedvvel mész be reggel dolgozni, kizárólag a saját döntésed, amin csak neked van lehetőséged változtatni. Akár jó, akár rossz a kedved, be kell menned és el kell végezned a feladataidat. Így van, ugye? Akkor miért választanád a rosszkedvet? Emeld fel a fejed, lépj be mosolyogva az irodába és meglátod, a környezeted is visszamosolyog majd Rád. A legkritikusabb, legpesszimistább embert is be lehet ezzel „törni”. A pozitív energia ugyanannyira ragályos, mint a negatív, csak sajnos kevesebben alkalmazzák.
Jogosan teszed most fel a kérdést, hogy hogyan maradj pozitív egész nap, amikor annyi bosszantó dolog történik munka közben. Értetlen kollégák, újabb és újabb feladatok, sürgető határidők és még a nyomtatóból is pont kifogyott a festék. Ezeket alakítsd át pozitív gondolatokká, célokká, tekints rájuk kihívásként és nem újabb teherként. Kérdezd meg magadtól, hogy van-e bármilyen befolyásod ezekre a dolgokra, tudsz-e bármit tenni azért, hogy ne így legyen. Ha a válaszod igen, tedd meg a szükséges lépéseket a bosszankodás helyett, ha pedig nem, akkor pedig fogadd el a tényt és nézd meg, hogy miként tudsz ebből pozitív gondolatokat kovácsolni. Gondold végig a szituációt és találd meg benne a jót. Ha nem megy, gondolj arra, hogy mitől lehetett volna a helyzet még rosszabb és máris másként tekintesz rá. Ha már eljutsz oda, hogy a negatív eseményekkel kapcsolatban az lesz az első gondolatod, hogy ebben hogyan találj bármi pozitívumot, már nagyon jó úton haladsz, csak így tovább.
Ha személyi asszisztensként dolgozol és a feladataid közé tartozik a vezetődhöz érkező vendégek fogadása, különösen fontos, sőt, elvárás, hogy mosolyogva, kedvesen fogadd őket. Ha az imént leírtakat alkalmazod, ez természetessé válik majd, és nem feladattá. Ráadásul az őszinte mosoly mindig kedvesebb, és ez kívülről is látszik, nem győzöd majd bezsebelni a bókokat.
Vezetői tréningek tömkelege szól arról, hogy hogyan motiválják a beosztottjaikat. Rengeteg módja van, sok módszer valóban működik, én azonban azt szeretném megmutatni, hogy Te hogyan tudod motiválni saját magad. Most biztos felhúztad a szemöldököd, hogy de hát én nem tudok magamnak fizetésemelést vagy plusz szabadnapot adni, de biztos, hogy csak ezekkel az eszközökkel lehet?
Az egyik legmotiválóbb erő a véleményem szerint, ha pozitív stresszhelyzetet alakítasz ki magadnak.
Pozitív stresszt? Igen, azt.
A pozitív stressz egy olyan dolog, helyzet, környezet – kinek mi a szimpatikusabb – ami a saját céljaink elérése érdekében cselekvésre ösztönöz.
De hogy legyen a munkánk a saját célunk? Reggelente, de legalább egy héten egyszer szánj egy pár percet arra, hogy összeírd az arra a napra vagy hétre szóló céljaidat. Ez nem egy konkrét feladatlistának kell, hogy kinézzen, azzal majd foglalkozunk az időgazdálkodási témában. Olyan dolgokra, helyzetekre gondolok, amelyeket az előző bekezdésben már említettem. A közelgő határidőkre tekints kihívásként, tűzd ki célodnak, hogy ezen a héten higgadtan, kapkodás és főként megőrülés nélkül fogod teljesíteni a határidőket. Ne felejtsd el, hogy a kihívás nem teher, hanem motiváló erő, ami segít a fejlődésben. Tűzd ki, hogy ma leülsz egy kollégáddal, akivel nem felhőtlen a kapcsolatod és megbeszélitek, hogyan tehetitek zökkenőmentessé az együttműködést a közös feladatokban. Legyen célod, hogy utánanézel, milyen tréningekre mennél el szívesen, utánakérdezel a feltételeknek, áraknak és ezt továbbítod a felettesednek, hogy ha lesz ideje, beszéljetek róla. Ő lesz a legjobban meglepődve és szinte garantált, hogy nem lesz elutasító, hiszen ő ebből azt fogja leszűrni, hogy fejlődni szeretnél, hogy még jobban, még hatékonyabban tud segíteni az ő munkáját. Te pedig egy kicsit kiszakadhatsz a mindennapi rutinból és új dolgokat tanulhatsz.
Bármik is legyenek a személyes céljaid, a legfontosabb az legyen, hogy ezek a Te saját fejlődésedet szolgálják, és mindenképp Te akard őket és ne azért csináld, mert mások beléd tuszkolják. Ezek nem a másoknak való megfelelésről szólnak, hanem kizárólag rólad.
Szánj néhány percet magadra nap közben!
Azt, hogy ezt hányszor tudod egy nap megtenni, csak Te tudod, én napi kettőt mindenképp ajánlok, de aki megteheti, akár óránként is beiktathatja. Tényleg pár percről van szó, amikor valami olyan dolgot teszel, amitől feltöltődsz. Kelj fel az asztaltól és nyújts meg a végtagjaidat, menj ki a friss levegőre és lélegezz pár mélyet, hallgasd meg a kedvenc számodat, vagy nézd meg a gyermekedről készült legújabb fotókat. Egyik sem tart tovább 4-5 percnél, de meglátod, utána úgy érzed magad, mint ha egy új nap kezdődne. Amikor nehéz feladat előtt állok, vagy éppen azt érzem, hogy nagyobb lökésre van szükségem, Zack Hemsey - Mind heist című számát szoktam meghallgatni, utána mindig azt érzem, hogy bármire képes vagyok.
Ennyi fért a mai bejegyzésbe, olvasd, emészd, használd. Szépen folyamatosan építsd be az életedbe, ne akard rögtön mind. Ragadd ki azt, ami most a legjobban megfogott, csináld, gyakorold, legyen ez a jövő heti céljaid egyike. Utána a többit már könnyebb lesz, egy idő után pedig már az egész rutinná válik.
Utóiratkén pedig hadd meséljem el nektek a mai sikerélményem, bizonyítékként arra, hogy a Te pozitív hozzáállásod milyen befolyással lehet a környezetedre.
Van egy kollégám, aki ritkán keres meg kérésekkel, de mindig panaszkodva, őrjöngve, kiakadva jön és csak mondja a magáét. Az elmúlt pár alkalommal, amikor megjelent az irodámban, megemlítettem neki, hogy gondolja át, hogy milyen dolgokon idegeskedik, tud-e tenni bármelyik ellen és egyáltalán képes-e ő arra, hogy örüljön bárminek az életben. Általában nem válaszolt és elment, de a mai napon nagyon meglepődtem. Nyugodtan és mosolygósan jött, kérdezett valamit, majd a válaszomat egy újabb negatív komment követte. Itt ismét kértem, hogy nézze a jó oldalát a dolognak, nem biztos, hogy ez olyan rossz, mire megjegyezte, hogy annyit mondogattam már ezt neki, hogy már tudatosan figyel arra, hogy amikor bejön hozzánk, ne panaszkodni jöjjön, hanem valami pozitív gondolat legyen a fejében és már gyakorolja ő is, hogy ha valami negatív dolog jut eszébe, megpróbálja pozitívra cserélni, mert tudja, hogy ha sokat gyakorolja, előbb-utóbb rutinná válik.
Legyen nagyon szép napotok és legközelebb már egy sokkal inkább asszisztensi témával jövök.
Megosztás a facebookon